УЗД черевної порожнини дозволяє оцінити структуру таких органів, як печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка. Як правило, в обстеження входить огляд нирок, а також огляд заочеревинного простору з метою виявлення патологічних лімфовузлів та інших новоутворень. Для оцінки стану шлунку та кишечника УЗД має лише допоміжне значення та використовується як доповнення до ендоскопії.
Підготовка. Для якісного огляду необхідно проводити дослідження або натщесерце (вранці), або, якщо час прийому призначено на другу половину дня, протягом 6-ти годин не приймати їжу. Можливий прийом невеликої кількості негазованої води (наприклад, щоб запити таблетку). Вживання інших рідин (газована вода, кава, чай тощо) може викликати підвищене газоутворення в кишечнику, бути причиною скорочення жовчного міхура, що зрештою призведе до зниження інформативності дослідження.
Людям із порушенням роботи кишечника, підвищеним газоутворенням, захворюваннями підшлункової залози необхідно напередодні обстеження обмежити вживання таких продуктів, як свіжі овочі та фрукти, горох, квасоля, свіжий чорний хліб, молочні продукти. У поодиноких випадках лікар може призначити перед дослідженням ферментні препарати та препарати, що зменшують кількість газу в кишечнику. Очисна клізма не тільки не допомагає, а часто навіть заважає проведенню дослідження, тому не рекомендується перед проходженням УЗД черевної порожнини.
Особливості підготовки дітей до дослідження
Для дітей молодшого віку, якщо немає можливості провести УЗД вранці натщесерце, період харчової паузи скорочується до 4-5 годин. Грудних дітей бажано приносити на огляд перед годуванням, щоб перерва між годуваннями становила 3 години.
рім того, маленьку дитину слід заздалегідь підготувати до візиту, розповісти про те, як проходитиме дослідження, можливо, в ігровій формі «проводити УЗД» улюбленим іграшкам. Щоб дитина була спокійна під час дослідження, по можливості, не слід об’єднувати УЗД та болісні процедури (наприклад, взяття аналізів) в один день.