УЗД малого тазу у жінок включає обстеження матки та придатків та може проходити двома доступами.

Перший спосіб – трансабдомінальний (поверхневий), коли дослідження проводиться через передню черевну стінку. Для цього необхідно перед дослідженням заповнити сечовий міхур (за 1 годину випити до 0,7 – 1л рідини). Рідина у сечовому міхурі добре проводить ультразвук, заповнений сечовий міхур зміщує петлі кишечнику і виступає у ролі акустичного вікна. Даний метод дослідження дозволяє оцінити загальну картину малого тазу, виміряти розміри органів, їхнє взаєморозташування, але дрібні зміни внутрішньої структури органів можуть бути не поміченими.

В даний час трансабдомінальне дослідження проводиться у дітей і дівчат, які не живуть статевим життям, а також як додатковий метод при комплексній оцінці стану органів малого тазу (наприклад, при великих фіброміомах, кістах та ін.).


Все більшого поширення набуло трансвагінальне ультразвукове дослідження, яке завдяки близькості розташування датчика дозволяє вивчити дрібні деталі структури матки та яєчників. Таке дослідження не вимагає спеціальної підготовки, перед дослідженням сечовий міхур слід випорожнити.

Коли (на який день менструального циклу) найкраще проводити УЗД органів малого тазу?

Все залежить від клінічної картини у даної пацієнтки та попереднього діагнозу.

Наприклад:

  • при підозрі на гіперплазію ендометрію або поліп ендометрію УЗД рекомендується проводити на 5-7й день МЦ (від першого дня початку менструації);
  • для контролю овуляції проводимо УЗД кілька разів на протязі всього МЦ (перша фаза, період овуляції, друга фаза);
  • при підозри на аденоміоз (ендометріоз) УЗД більш інформативно у другу фазу (напередодні менструації);
  • якщо особливих скарг немає і УЗД виконується більше з метою скринінгу, то суворих рекомендацій щодо дня МЦ немає, лікар-діагност співвідносить отриману на УЗД інформацію з поточною фазою менструального циклу, що потім відображає у протоколі дослідження.

Чи можна проводити ультразвукове трансвагінальне дослідження під час менструації?

Можна, якщо це гостра (ургентна) ситуація, що вимагає негайної оцінки стану та прийняття рішення про лікування. Якщо немає такої ситуації, УЗД проводиться в плановому порядку відразу після менструації.

Як часто треба проходити УЗД органів малого тазу?

Якщо жінка не перебуває на диспансерному обліку у лікаря — гінеколога, достатньо проходити планове УЗД 1 раз на рік. При диспансерному спостереженні частоту УЗД визначає Ваш лікар залежно від клінічної ситуації.

Чи потрібно приходити на огляд до гінеколога та робити УЗД при настанні менопаузи?

При настанні менопаузи (відсутності менструацій) все одно необхідно проходити щорічний огляд у гінеколога зі взяттям аналізів та УЗД 1 раз на рік, навіть якщо немає скарг. На жаль, у цей період життя також можуть розвиватися деякі захворювання жіночої статевої сфери, у тому числі онкологічні, тому не можна нехтувати своїм здоров’ям.

У разі скарг, зокрема, кров’янистих виділень зі статевих шляхів, невідкладна консультація гінеколога обов’язкова.

Якщо жінка не жила чи не живе статевим життям, чи потрібна консультація гінеколога та УЗД?

Звісно так! Одна з найпоширеніших помилок, що за відсутності статевого життя консультація гінеколога не потрібна. Однак, це не так. Є ціла низка захворювань, які можна визначити при профілактичному відвідуванні лікаря та відповідно вчасно розпочати лікування. Тому для збереження свого жіночого здоров’я незалежно від статевого життя обов’язково треба відвідувати гінеколога раз на рік та проводити УЗД.

Чи впливають оральні контрацептиви (ОК) на картину?

Так, впливають. Прийом оральних контрацептивів відображається на стані слизової порожнини матки та функції яєчників (відповідно і на їхньому ультразвуковому зображенні). Тому якщо жінка приймає ОК, то потрібно завжди повідомляти про це лікареві, тому що в іншому випадку ультразвукова картина може бути оцінена по-іншому і виставлений інший діагноз.

Чи можна замінити щорічний профілактичний огляд гінеколога ультразвуковим дослідженням?

Ні, не можна. При УЗД не можна побачити та оцінити стан слизової оболонки піхви та шийки матки (наприклад, не бачимо ерозію шийки матки). Під час огляду гінеколог також бере аналіз клітин шийки матки для цитологічного дослідження, що дозволяє розпізнати передракові стани та рак шийки матки на ранніх стадіях.

Зв'яжіться з нами

Контакти